Niwelacja terenu
29 września 2016
Pomiary elektryczne
13 października 2016

Strefy oddziaływania linii energetycznych

Głośno ostatnimi czasy zrobiło się na temat tj strefy oddziaływania linii energetycznych z powodu protestów jednego z osiedli warszawskich w pobliżu którego ma być poprowadzona linia wysokiego napięcia. Mieszkańcy protestują twierdząc że linia energetyczna wysokiego napięcia prowadzona jest zbyt blisko i mogą niekorzystnie oddziaływać na ludzki organizm.

Zastanawiam się dlaczego nikt nie wykonał pomiarów stref oddziaływania linii energetycznych które mogłyby być realną podstawą do zakwestionowania takiej decyzji, tylko ludzie wychodzą na ulicę sobie pokrzyczeć „że nie chcą”.

Są wyspecjalizowane firmy które specjalizują się w pomiarach pola elektrycznego i stref oddziaływania linii energetycznych, nie jest to usługa droga, mając w ręku dokument potwierdzający zbyt duży zakres oddziaływania linii energetycznej możemy mieć podstawę do walki z biurokracją która wydała decyzję o budowie linii wysokiego napięcią w pobliżu zabudowań mieszkalnych.

Skoro istnieją urządzenia pomiarowe mierzące strefy oddziaływania linii energetycznych tzn. że nie powstały bez powodu i mierzy się to właśnie po to aby ocenić ryzyko oddziaływania linii energetycznych na organizm człowieka.

W czasach komuny nikt nie zawracał sobie takimi sprawami głowy linie wysokiego napięcia były prowadzone gdzie popadnie i nikt nie zwracał na to uwagi, sam mieszkałem 20 metrów od napowietrznej linii wysokiego napięcia przez 20 lat i powiem szczerze ja osobiście nie widzę żadnych negatywnych skutków aczkolwiek pomiarów stref oddziaływania linii energetycznych nigdy tam nikt nie robił.

Z pewnością są jakieś badania które oceniają wpływ pola elektrycznego na organizm człowieka  i tak zastanawiając się nad tym trafiłem na jakąś pracę naukową poswięconą temu zagadnieniu.

Z materiałów które znalazłem wyczytałem że bezpośrednią reakcją naszego organizmu na pole elektromagnetyczne jest oddziaływanie na poziomie atomowym  które podobno wyzwala jakieś reakcje biochemiczne.

Organizm ludzki nie odczuwa ani w postaci bólu ani innego dyskomfortu efektów oddziaływania linii energetycznych dlatego  powinniśmy dokonywać takich pomiarów , podobno jednym z efektów długotrwałej ekspozycji na pole elektryczne emitowane przez linię wysokiego napięcia jest zwiększona ciepłota ciała , ale gorsze są zmiany anatomiczne tj zaćma czy uszkodzenie gonad męskich.

Gorszy jest efekt nie termiczny oddziaływania takich linii jak czytam zaburzenia te objawiają się osłabieniem, ospałością, zaburzeniami snu, znacznym osłabieniem pamięci i trudnościami w koncentracji, zawrotami głowy i problemami z sercem.

Całość opracowania dotyczącego strefy oddziaływania linii energetycznych znajdziecie Państwo tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *